W najbliższy poniedziałek – 1 marca rozpocznie się 10. sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego. Przypominamy jakie zmiany czekają użytkowników!

25.02.2021

W związku z zeszłorocznym przedłużeniem funkcjonowania systemu, przerwa zimowa dla rowerów trwała wyjątkowo krótko. O północy z niedzieli na poniedziałek rozpocznie się 10. sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego. W tym sezonie czeka nas kolejna rozbudowa!

Zarząd Transportu Miejskiego z roku na rok rozbudowuje system rowerów bezstacyjnych, który jest znacznie bardziej elastyczny i przyjazny dla użytkowników, przez co ma dużo większe perspektywy dalszego rozwoju. Dlatego w trakcie zbliżającego się sezonu przybędzie 7 stref i 87 rowerów 4G.

Mapa z nowymi 7 lokalizacjami stref PRM 4G


Po rozbudowie do dyspozycji użytkowników będzie łącznie 179 stref zwrotu rowerów.

 

Zmienia się również taryfa, ale nie dla wszystkich!

Rower miejski, jako ważny element miejskiego systemu przemieszczania się zostanie bardziej związany z klasycznym transportem miejskim. Posiadacze karty PEKA z ważnym biletem okresowym nadal będą mogli korzystać z bezpłatnych 30 minut podróży PRM, aby wygodnie przesiadać się z roweru na autobus lub tramwaj na liniach ZTM. Użytkownicy, którzy nie będą posiadać biletu okresowego, za pierwsze 30 minut wypożyczenia zapłacą symboliczną złotówkę.

Opłata w wysokości 1 zł jest zgodna z preferencjami wskazanymi przez ponad 3000 użytkowników w ankiecie przeprowadzonej przez operatora systemu PRM – spółkę Nextbike Polska. Najwięcej badanych (blisko 39 proc.) wskazało kwotę 1,20 zł jako akceptowalną w momencie wprowadzania opłaty od 1 minuty wypożyczania.

Dokładny cennik znajduje się na stronie: https://poznanskirower.pl/cennik/

 

W tym sezonie będzie można korzystać z:

– 113 stacji roweru miejskiego PRM 3G (wypożyczanych i zwracanych w stacjach PRM), a w nich prawie z 1000 rowerów,

– 3 stacji PRM 3G z rowerkami miejskimi dla dzieci: Malta Ski, Termy Maltańskie i Rondo Śródka,

– 76 rowerów wyposażonych w foteliki, służące do przewozu dzieci,

– 746 rowerów PRM 4G (wypożyczanie i zwrot w wyznaczonych strefach PRM 4G, a nie w stojakach na stacjach PRM 3G) i dodatkowo 30 rowerów elektrycznych PRM 4G,

– 179 miejskich stref postoju rowerów 4G. 80 stref znajduje się w pobliżu stacji PRM 3G, natomiast Strefa Centrum to obszar wewnątrz I ramy komunikacyjnej, z wyjątkiem płyty Starego Rynku.