Odliczamy do rozpoczęcia sezonu Poznańskiego Roweru Miejskiego

Odliczamy do rozpoczęcia sezonu Poznańskiego Roweru Miejskiego
15.02.2018

1 marca rusza nowy sezon Poznańskiego Roweru Miejskiego. Do dyspozycji rowerzystów będzie co najmniej 111 stacji i 1207 rowerów. To o 22 stacje i o ponad 200 rowerów więcej niż na zakończenie poprzedniego sezonu.

Poznański Rower Miejski to jeden z najdynamiczniej rosnących systemów rowerowych w Polsce. Rośnie też jego popularność. Tylko w ubiegłym roku odnotowaliśmy ponad milion wypożyczeń. To jeden z trzech najlepszych wyników w kraju” – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora systemu.

1 marca powstanie 20 nowych stacji: os. Jagiełły, Nasienna, Jasna Rola, os. Piastowskie, os. Stare Żegrze, Piaśnicka Rynek, os. Orła Białego, os. Rusa/Chartowo, Inflancka, Keplera, Polanka, Kórnicka, Buczka/Kołłątaja, Maczka, Karpia, Dmowskiego/Stablewskiego, Targi, Marcinkowskiego/Podgórna, Sieroca i Spadzista. Dwie kolejne – Malwowa/Złotowska i Junikowo (pętla) – zostaną uruchomione na przełomie marca i kwietnia.

Zasady korzystania z Poznańskiego Roweru Miejskiego nie zmienią się. Podobnie jak w poprzednich latach użytkownicy nie będą płacić za pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia. Ci, którzy będą się identyfikowali w terminalu kartą PEKA z zakodowanym ważnym imiennym biletem okresowym na strefę A, nie poniosą opłat za wypożyczenie nieprzekraczające 30 minut. Za dłuższe wypożyczenia opłaty są naliczane zgodnie z cennikiem.

Aby skorzystać z Poznańskiego Roweru Miejskiego wystarczy zarejestrować się przy terminalu, poprzez aplikacje mobilną Nextbike, na stronie internetowej lub poprzez infolinię. Należy wpłacić również 10 złotych, z których pobierane będą ewentualne opłaty za przyszłe wypożyczenia. Od tego sezonu istnieje możliwość dokonania opłaty w terminalu za pomocą BLIKA (dotychczas można to było zrobić jedynie za pośrednictwem karty płatniczej lub przez internet). Wystarczy mieć przy sobie telefon z aplikacją mobilną banku z BLIKIEM.

Rower można wypożyczyć za pomocą terminala zamontowanego przy każdej stacji PRM lub za pomocą aplikacji Nextbike na urządzenia mobilne. „Wszystkich tych, którzy do tej pory nie korzystali z Poznańskiego Roweru Miejskiego, gorąco namawiamy do tej formy komunikacji. Jest zdecydowanie najtańsza, najzdrowsza, a często i najszybsza” – zachęca Tomasz Wojtkiewicz. „W Poznańskim Rowerze Miejskim zarejestrowanych jest już 100 tysięcy osób, z czego ponad 40 tysięcy zarejestrowało się tylko w ubiegłym sezonie. To pokazuje, że zainteresowanie tą formą komunikacji w Poznaniu z każdym rokiem rośnie.

Liczba użytkowników i wypożyczeń potwierdza, że system staje się coraz bardziej atrakcyjny dla mieszkańców Poznania” – mówi Daniel Wawrzyniak, zastępca dyrektora zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. – „Promujemy łączenie różnych środków transportu, a dzięki temu, że stacje powstają m.in. na osiedlach, użytkownicy mogą z nich dojeżdżać do węzłów komunikacyjnych, gdzie mogą przesiąść się na autobus, tramwaj, czy kolej”.

Poznań to niejedyne miasto w Wielkopolsce, które dysponuje systemem rowerów miejskich. W tym sezonie rowery będzie można też wypożyczać m.in. w Szamotułach i Ostrowie Wielkopolskim. Te miasta również korzystają z systemu Nextbike Polska, co oznacza, że można w nich wypożyczać rowery za pomocą jednego konta w systemie Nextbike bez konieczności dodatkowej rejestracji.