Umowa została podpisana! Poznań ponownie z rowerem miejskim

Umowa została podpisana! Poznań ponownie z rowerem miejskim
13.04.2015

W pierwszym etapie uruchomienie 16 istniejących stacji, a w ciągu 3 miesięcy rozbudowa o kolejnych minimum 14, nowoczesne rozwiązania płatnicze oraz elektrozamki – wygodny system zabezpieczenia jednośladów. Dzisiaj ogłoszono podpisanie umowy na dostawę, uruchomienie oraz zarządzanie systemem Poznański Rower Miejski. Zwycięzca przetargu, firma Nextbike Polska, zainauguruje wypożyczalnie 20 kwietnia.

Rower publiczny w Poznaniu zostanie uruchomiony po pięciu miesiącach przerwy. Miasto podpisało umowę ze zwycięzcą przetargu, którym ponownie okazała się firma Nextbike Polska. Dzięki temu, 20 kwietnia, rowery powrócą na ulice stolicy Wielkopolski.

Poznański Rower Miejski zostanie uruchomiony w identycznej formie, w jakiej działał w ubiegłym roku. Do dyspozycji użytkowników oddane zostanie więc 16 stacji w tych samych lokalizacjach, co w sezonie 2014 oraz 170 rowerów. Natomiast na przestrzeni najbliższych trzech miesięcy, sieć wypożyczalni rozrośnie się do 30 stacji i 352 rowerów.

W momencie rozszerzenia liczby lokalizacji, wprowadzone zostaną również elektrozamki. To nowoczesne rozwiązanie, z którego korzystają już m.in. mieszkańcy Warszawy. Dzięki niemu wypożyczenia i zwroty będą jeszcze szybsze niż dotychczas, a zapięcie analogowe staną się wyłącznie dodatkiem, przydatnym w czasie przerw np. na kawę czy zakupy w czasie wynajmu.

Ponadto, po raz pierwszy w Polsce, użytkownicy będą mieli możliwość korzystania z płatności przy samych stacjach – za pomocą kart debetowych i kredytowych (systemy Visa International i Mastercard International) oraz kart zbliżeniowych (Visa payWave i Mastercard PayPass). Cały system zostanie równocześnie zintegrowany z Poznańską Elektroniczną Kartą Aglomeracyjną (PEKA). Nowością będą również dotykowe ekrany i nowy interfejs.

Już w ciągu najbliższych dni wystartuje samodzielny serwis internetowy Poznańskiego Roweru Miejskiego. Za jego pomocą będzie można nie tylko dokonać rejestracji bądź sprawdzić konto użytkownika, ale również znaleźć najświeższe informacje dotyczące PRM, listę najważniejszych pytań i odpowiedzi dotyczących korzystania z rowerów miejskich, instrukcję wypożyczania i zwrotu jednośladów, interaktywną mapę z listą stacji czy szczegółowy cennik oraz regulamin.

– Umowa została podpisana i po kilku miesiącach przerwy, rowery miejskie znów zakręcą Poznaniem! Na tym nie koniec informacji, które ucieszą rowerzystów. Co prawda rozpoczniemy w tej samej formie, co przed rokiem, ale już wkrótce system zostanie rozbudowany niemal dwukrotnie, przejdziemy na najnowocześniejszy system zabezpieczeń rowerów, czyli elektrozamki oraz zaproponujemy wygodny system płatności przy stacjach – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – Przed nami kolejne wyzwanie, jakim jest zorganizowanie najnowocześniejszego technologicznie systemu w Polsce, który z założenia stanie się kompatybilną częścią transportu miejskiego Poznania, poprzez integrację z PEKA. Mamy już doświadczenie w podobnych wdrożeniach, ale to będzie zupełnie nowa jakość – dodaje.

Poznański Rower Miejski został uruchomiony w kwietniu 2012 roku, jako trzecia tego typu inwestycja w Polsce. W ciągu trzech sezonów liczba zarejestrowanych użytkowników publicznych jednośladów przekroczyła 19 tysięcy, a liczba wypożyczeń zbliżyła się do 160 tysięcy. Tylko w ubiegłym sezonie do systemu dołączyło 6 281 osób, a liczba wynajmów wyniosła 56 428.